Pożyczki, kredyty czy obligacje to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych. Ich łatwa dostępność oraz atrakcyjność sprawia, że ludzie chętnie z nich korzystają. A co warto o nich wiedzieć? Sprawdzamy.
Pożyczki to produkty finansowe, które mogą być udzielane zarówno przed banki, jak i inne instytucje pozabankowe, a nawet osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Oferty różnią się między sobą oprocentowaniem i dodatkowymi opłatami, dlatego pożyczki należałoby wybierać z pomocą rankingów, np.: uwagafinanse.pl/ranking-popularnych-pozyczek. Tylko uważać należy na popularne pożyczki bez weryfikacji, gdyż odsetki w ich wypadku mogą być naprawdę spore.
Przy okazji, chcielibyśmy zerwać z mitem, według którego pożyczki są przyznawane na małe kwoty i „małe wydatki”, natomiast kredyty na „duże kwoty” i „duże wydatki”. Różnica tak naprawdę polega na tym, że kredyt można dostać wyłącznie w banku, natomiast pożyczki, zarówno bankowe, jak i pozabankowe, mogą opiewać na wysokie sumy. Co ciekawe, w niektórych bankach trudno jest znaleźć ofertę kredytu gotówkowego, są pożyczki gotówkowe, których warunki są tak naprawdę takie same.
Wyróżnia się kilka najpopularniejszych rodzajów kredytów. Zdecydowanie najłatwiej dostępne i najczęściej wybierane są kredyty gotówkowe, które można uzyskać nawet na kwotę w wysokości 1 000 zł. Są przeznaczane na dowolny cel, co oznacza, że kredytobiorca nie musi wskazywać we wniosku, w jaki sposób chce je wydać ani się potem z tego rozliczać.
Inaczej jest w przypadku kredytu hipotecznego, mieszkaniowego czy samochodowego. Środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć wyłącznie na ściśle określony, wskazany w umowie zakup.
Niezależnie od tego, jaki kredyt wybierasz, również warto byłoby skorzystać z porównywarek, dzięki którym przeanalizujesz oprocentowanie, prowizje czy RRSO. Niektóre z tych narzędzi wskazują także na to, jaki będzie całkowity koszt kredytu i wysokość miesięcznej raty.
Dwa poprzednie produkty są rozwiązaniem w sytuacji, gdy brak ci pieniędzy na określone wydatki. A co zrobić, gdy masz oszczędności, które chciałbyś pomnożyć? Możesz je zainwestować, np. w obligacje korporacyjne. Ze wszystkich instrumentów giełdowych, dłużne papiery wartościowe uznawane są za jedne z najmniej ryzykownych.
Lokować kapitał możesz zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, aczkolwiek indywidualni inwestorzy wybierają głównie rynek wtórny, a dokładniej – Catalyst. Tam możesz zaczynać nawet z kwotą 100 zł, aczkolwiek trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że im wyższy kapitał, tym łatwiej wypracować realne zyski. Tylko jest pewien minus, ponieważ trzeba posiadać niemałą wiedzą, aby zacząć. Co zrobić, gdy nie masz czasu lub ochoty na jej zdobywanie? Możesz odłożyć pieniądze na depozyt bankowy.
Lokata to depozyt bankowy. Jak działa? Upraszczając, ty przechowujesz w banku pieniądze przez określony czas, a on może wydać je na inną działalność, np. przyznawanie kredytów. W zamian za to otrzymujesz odsetki wynikające z oprocentowania tego produktu. Po zakończeniu umowy, twój kapitał do ciebie wraca, powiększony o zyski. Tylko w czasie jej trwania pieniądze są „zamrożone”, nie możesz z nich korzystać, o ile nie chcesz utracić odsetek.
To bezpieczny sposób na inwestowanie, aczkolwiek oprocentowanie takich produktów zwykle nie jest zbyt wysokie. Można za to śledzić różne promocje i korzystać z okazji, gdy jest ono wyższe.
Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o kontach oszczędnościowych. Tak jak lokaty, są one oprocentowanie, pozwalają na wypracowanie określonych zysków, aczkolwiek główna różnica jest taka, że do pieniędzy masz cały czas dostęp. Jak sama nazwa wskazuje, to przede wszystkim sposób na odkładanie oszczędności.
Takie konto może być dołączone do ROR lub stanowić odrębny produkt. Gdy chcesz założyć konto oszczędnościowe w banku, w którym nie masz otwartego rachunku, musisz sprawdzić, czy nie będzie to wymagane, a jeśli tak, jakie opłaty są z tym związane.
Dziwne zestawienie, produkty oszczędnościowe, kredytowe i inwestycyjne w jednym… Groch z kapustą!
Brakuje mi tu jeszcze kart kredytowych – coraz więcej osób z nich korzysta, ale często nie do końca kumają o co w tym chodzi 🙂