Mieszkanie w Łodzi – czy to się opłaca?

Zostaw opinię

Łódź, stolica województwa łódzkiego, jest jednym z największych miast Polski pod względem liczby ludności. Choć jeszcze kilkanaście lat temu kojarzone było z zaniedbaną miejscowością, w której znajduje się wiele zniszczonych budynków, dziś wizerunek ten się zmienia. Korzystne ceny nieruchomości oraz rozwój infrastruktury sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się tam zamieszkać. A czy jest to opłacalne?

Centrum Łodzi

Rynek mieszkaniowy w Łodzi

Od kilku lat można zauważyć ożywienie na rynku nieruchomości w Łodzi. Jest to spowodowane dwoma czynnikami. Po pierwsze, dzięki pozyskaniu dodatkowych funduszy ze środków Unii Europejskiej, sukcesywnie odnawiano zaniedbane kamienice znajdujące się w centrum miasta, które dotychczas jedynie odstraszały przyjezdnych.

A po drugie, powstaje tu coraz więcej nowych inwestycji deweloperskich. Dzięki nim rozbudowuje się nie tylko strefa mieszkaniowa, ale także biznesowa. Do Łodzi ciągle napływają nowe firmy, a istniejące już od kilku/kilkudziesięciu przedsiębiorstwa intensywnie się rozwijają. To wpływa na zwiększenie liczby miejsc pracy i co za tym idzie, wzrost ludności pragnącej się tu osiedlić.

podobny artykuł:  Obligacje korporacyjne czy kredyt

Konsekwencją tego jest stale rosnąca konkurencja na rynku mieszkaniowym. Lecz co ciekawe, w porównaniu do innych miast wojewódzkich, w Łodzi ceny nieruchomości znajdują się na atrakcyjnym poziomie. Choć można zauważyć ich wzrost w ciągu ostatnich kilku lat, nie ma tu mowy o gwałtownych zmianach, lecz raczej o stabilnej tendencji, spowodowanej m.in. przez możliwość uzyskiwania dopłat do zakupu mieszkania w ramach programu Mieszkania dla Młodych. Taka aktywność zauważalna była zresztą w całej Polsce.

Według aktualnych statystyk, średnio za metr kwadratowy mieszkania w Łodzi trzeba zapłacić ok. 5 tys. zł, a ich przeciętna wartość wynosi 270 tys. zł. A co się bardziej opłaca – nieruchomość z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Łódź – mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, w ostatnich latach w Łodzi intensywnie remontowano stare budynki, w szczególności w centrum miasta. Dzięki temu wiele mieszkań zostało odnowionych, a atrakcyjna lokalizacja i korzystny metraż powodowały, że zakup nieruchomości z rynku wtórnego stał się opłacalny.

podobny artykuł:  Jak założyć spółkę cywilną czyli co początkujący przedsiębiorca powinien wiedzieć

Z drugiej strony natomiast kwitnie rynek pierwotny. Realizowanych jest coraz więcej inwestycji deweloperskich, ludzie też chętniej kupują mieszkania w nowoczesnym budownictwie. Dodatkową zaletą takich osiedli jak osiedlenazdrowiu.pl jest dogodne położenie. Najczęściej deweloperzy wybierają spokojne, zielone okolice, które są idealne zarówno dla młodych, jak i dla starszych mieszkańców. To, na co w pierwszej kolejności zwraca się uwagę, to ich połączenie z centrum miasta oraz bliskość obiektów edukacyjnych, handlowych.

Większość mieszkań dostępnych jest też w najbardziej popularnych metrażach – zwykle powierzchnia nie przekracza 50-55 mkw., co jest idealnym rozwiązaniem dla niedużych rodzin. I co najciekawsze, ich ceny nie różnią się drastycznie od wartości nieruchomości z rynku wtórnego, dlatego dla wielu kupujących wybór jest prosty.

podobny artykuł:  Obligacje banków spółdzielczych

Mieszkania na wynajem – czy to się opłaca?

Pisząc o rynku nieruchomości w Łodzi nie sposób też nie wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie – mieszkań na wynajem. Czy taka inwestycja jest opłacalna? Zdecydowanie tak! Jest to związane m.in. z rozwojem miasta, zarówno na przestrzeni biznesowej, jak i edukacyjnej.

Do Łodzi napływa coraz więcej ludności ze względu na możliwość zatrudnienia w prestiżowych firmach czy też kontynuację wykształcenia w uznanych ośrodkach naukowych. Często mieszkania te wynajmowane są przez studentów, którzy obecnie rzadko korzystają z możliwości wynajęcia pokoju w akademikach.

A biorąc pod uwagę ceny mieszkań w Łodzi oraz duże zainteresowanie nimi, można liczyć na wysoką stopę zwrotu z inwestycji. Trzeba jedynie dobrze wybrać nieruchomość. Najchętniej wynajmowane są kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe. I co najważniejsze – muszą być one dobrze skomunikowane z uczelniami czy z najważniejszymi ośrodkami biznesowymi.

1 Komentarz


  • Czytałam niedawno, że w Łodzie teraz ludzie coraz chętniej kupują mieszkania. Tylko czy zaraz nie będzie się to wiązało ze wzrostem cen nieruchomości?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *