Zapewne każdy z Nas wielokrotnie, nerwowo zerkał na swoje konto sprawdzając jego stan i zachodząc w głowę, kiedy wreszcie dostaniemy wyczekiwany przelew. Zadajemy sobie wtedy pytanie – jak długo to trwa? Dlaczego to tyle trwa? Dlaczego w jednym banku pieniądze księgowane są wcześniej, a w innych później? Jak to wszystko wygląda w praktyce, postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule.
Codziennie, za wyjątkiem weekendów, w każdym banku, odbywają się tzw. sesje wychodzące i przychodzące. Co to oznacza? Dokładniej rzecz ujmując, trakcie sesji wychodzącej zlecony przelew wysyłany jest do innego banku. Natomiast podczas sesji przychodzące, to na nasze konto wpływają pieniądze z innego konta i są na nim księgowane.
Sesje odbywają się za pośrednictwem specjalnego systemu Elixir udostępnianego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Pozwala on na wymianę informacji między bankami o przelewach zleconych. Im więcej dany bank obsługuje sesji, tym szybciej przelewane środki trafią na rachunek odbiorcy, a pieniądze przekazywane z innego banku zasilą dane konto. Warto dodać że banki przeprowadzają w ciągu dnia trzy takie sesje.
Najszybciej księgowane są środki wysyłane na rachunek w tym samym banku. W ich przypadku, cała transakcja może trwać kilka sekund. Jednak w przypadku przelewu na rachunek w innym banku, już nie jest tak różowo.
Musimy pamiętać o tym, że przelew wysłany danego dnia nie oznacza z góry, że odbiorca również otrzyma środki w tym samym dniu. Trzeba mieć również świadomość tego, że zawsze liczy się data wpłynięcia środków na konto, co nie jest jednoznaczne z dniem w którym wysłaliśmy przelew. Jeżeli dostajemy fakturę z określonym terminem do spłaty i jest to np. 10 danego miesiąca, to musimy sprawdzić czy dany dzień wypada w tygodniu czy w weekend i odpowiednio wcześniej wysłać przelew, żeby zdążył się zaksięgować. Oczywiście tylko w sytuacji, jeśli jest to przelew na rachunek w innym banku.
Jeśli zatem chcemy szybko przelać pieniądze, powinniśmy się zorientować w jakich godzinach odbywają się sesje przychodzące i wychodzące zarówno w naszym banku, jak i w banku odbiorcy. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się na stronach internetowych banków oraz pod numerami infolinii.
Jeśli zależy nam bardzo na czasie wówczas można skorzystać z opcji zrealizowania tzw. przelewu ekspresowego. Trzeba mieć tylko na uwadze, że takie przelewy są dodatkowo płatne i nie są to niskie kwoty. Przeważnie wysokość takiej opłaty oscyluje w granicach 5zł za przelew.
Jeżeli zdarzyłaby się taka sytuacja, że wysłany przez nas przelew nie dotarł do odbiorcy na czas, wówczas mamy prawo do reklamowania takiego zdarzenia. Jeżeli zmieściliśmy w czasie tzn. wysłaliśmy przelew odpowiednio wcześniej, wzięliśmy pod uwagę godziny realizowania wszystkich sesji a mimo to przelew doszedł na koto odbiorcy z dużym opóźnieniem, to nie możemy mieć pretensji do siebie.
Należy wtedy sporządzić pisemne zażalenie i wysłać drogą elektroniczną, pocztą lub doręczyć osobiście do placówki danego banku. W dzisiejszych czasach i w dobie internetowych możliwości jakie dają nam różnorodne urządzenia płatnicze, kilkudniowe oczekiwanie na przelew jest niedopuszczalne.
Dodaj komentarz