Kiedy dojdzie przelew czyli jak długo trwa realizacja przelewu bankowego?

Zostaw opinię

Zapewne każdy z Nas wielokrotnie, nerwowo zerkał na swoje konto sprawdzając jego stan i zachodząc w głowę, kiedy wreszcie dostaniemy wyczekiwany przelew. Zadajemy sobie wtedy pytanie – jak długo to trwa? Dlaczego to tyle trwa? Dlaczego w jednym banku pieniądze księgowane są wcześniej, a w innych później? Jak to wszystko wygląda w praktyce, postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule.

Codziennie, za wyjątkiem weekendów, w każdym banku, odbywają się tzw. sesje wychodzące i przychodzące. Co to oznacza? Dokładniej rzecz ujmując, trakcie sesji wychodzącej zlecony przelew wysyłany jest do innego banku. Natomiast podczas sesji przychodzące, to na nasze konto wpływają pieniądze z innego konta i są na nim księgowane.

Sesje odbywają się za pośrednictwem specjalnego systemu Elixir udostępnianego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Pozwala on na wymianę informacji między bankami o przelewach zleconych. Im więcej dany bank obsługuje sesji, tym szybciej przelewane środki trafią na rachunek odbiorcy, a pieniądze przekazywane z innego banku zasilą dane konto. Warto dodać że banki przeprowadzają w ciągu dnia trzy takie sesje.

podobny artykuł:  Karta Dużej Rodziny - dla kogo, jakie korzyści?

1. Kolejność realizowanych transakcji

Najszybciej księgowane są środki wysyłane na rachunek w tym samym banku. W ich przypadku, cała transakcja może trwać kilka sekund. Jednak w przypadku przelewu na rachunek w innym banku, już nie jest tak różowo.

Musimy pamiętać o tym, że przelew wysłany danego dnia nie oznacza z góry, że odbiorca również otrzyma środki w tym samym dniu. Trzeba mieć również świadomość tego, że zawsze liczy się data wpłynięcia środków na konto, co nie jest jednoznaczne z dniem w którym wysłaliśmy przelew. Jeżeli dostajemy fakturę z określonym terminem do spłaty i jest to np. 10 danego miesiąca, to musimy sprawdzić czy dany dzień wypada w tygodniu czy w weekend i odpowiednio wcześniej wysłać przelew, żeby zdążył się zaksięgować. Oczywiście tylko w sytuacji, jeśli jest to przelew na rachunek w innym banku.

podobny artykuł:  Czym jest zdolność kredytowa? Czy można poprawić zdolność kredytową?

kobieta dokonująca transakcji internetowej

Jeśli zatem chcemy szybko przelać pieniądze, powinniśmy się zorientować w jakich godzinach odbywają się sesje przychodzące i wychodzące zarówno w naszym banku, jak i w banku odbiorcy. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się na stronach internetowych banków oraz pod numerami infolinii.

Jeśli zależy nam bardzo na czasie wówczas można skorzystać z opcji zrealizowania tzw. przelewu ekspresowego. Trzeba mieć tylko na uwadze, że takie przelewy są dodatkowo płatne i nie są to niskie kwoty. Przeważnie wysokość takiej opłaty oscyluje w granicach 5zł za przelew.

2. Spóźniony przelew – reklamacja

Jeżeli zdarzyłaby się taka sytuacja, że wysłany przez nas przelew nie dotarł do odbiorcy na czas, wówczas mamy prawo do reklamowania takiego zdarzenia. Jeżeli zmieściliśmy w czasie tzn. wysłaliśmy przelew odpowiednio wcześniej, wzięliśmy pod uwagę godziny realizowania wszystkich sesji a mimo to przelew doszedł na koto odbiorcy z dużym opóźnieniem, to nie możemy mieć pretensji do siebie.

podobny artykuł:  Jak zrobić przelew z zagranicy do Polski?

Należy wtedy sporządzić pisemne zażalenie i wysłać drogą elektroniczną, pocztą lub doręczyć osobiście do placówki danego banku. W dzisiejszych czasach i w dobie internetowych możliwości jakie dają nam różnorodne urządzenia płatnicze, kilkudniowe oczekiwanie na przelew jest niedopuszczalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *