Jaki samochód jest najbardziej ekonomiczny?

Zostaw opinię

Gdy kupujemy samochód niezależnie od tego czy jest nowy czy używany, każdy stawia na jedno – na jak najmniejsze zużycie paliwa. Ceny paliw są rekordowo wysokie i nic nie zapowiada ich spadków, a raczej ich dalszy wzrost. Nic więc dziwnego, że szukamy najekonomiczniejszych modeli samochodów. Postanowiliśmy pomóc przyszłym nabywcom samochodów osobowych, w nabyciu najlepszego auta.

1. Benzyna czy diesel?

Począwszy od lat osiemdziesiątych aż do dziś, zdecydowanie dominują silniki benzynowe. Spowodowane jest to wieloma czynnikami. Przede wszystkim przekonaniem że tzw. benzyniaki, są cichsze od diesli i emitują mniej spalin. Sytuacja zmieniła się już pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy to producenci samochodowi, zaczęli konstruować nowe modele silników dieslowych, które okazały się znacznie cichsze i bardziej ekonomiczne od silników benzynowych. Na dodatek był taki czas, kiedy to olej napędowy do diesli był tańszy od benzyny. Jednak każdy medal ma dwie strony. Silniki diesla okazały się cichsze, oszczędniejsze i ogólnie lepsze ale co za tym idzie? Cena, która znacznie podwyższa wartość samego samochodu oraz kosztów ewentualnych napraw. Silniki benzynowe mają nieco mniejsze koszty serwisowania.

podobny artykuł:  Kredyty studenckie – jakie warunki trzeba spełnić i jaki jest system spłacania

Zatem jeśli stoimy przed wyborem jaki silnik wybrać, wystarczy obliczyć jak często będziemy używać danego samochodu i jak długie trasy wchodzą w grę. Dlatego osobom które przejeżdżają rocznie 10-20 tys. km (czyli zdecydowana większość) nie polecamy zakupu diesla ponieważ będzie to zakup nieopłacalny. Zwłaszcza, że przewidywane są podwyżki cen za olej napędowy, natomiast ceny za benzynę mają spaść.

profesjonalna-deska-rozdzielcza

Sam komfort jazdy przy obu typach silnika jest bardzo zbliżony. Silniki dieslowe charakteryzuje przede wszystkim duża elastyczność, wysoki moment obrotowy nawet przy niskich obrotach. Mają również dużo lepsze przyspieszenie. Starsze diesle mają jednak wiele wad. Są hałaśliwe i mają niewielka moc. Z kolei silniki benzynowe są bardziej odporne na paliwo złej jakości w przeciwieństwie do diesli, które są na takie paliwo bardzo wrażliwe, zwłaszcza te nowoczesne, z wysokiej półki. Koszty takiej naprawy sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

podobny artykuł:  Jakie są największe polskie korporacje?

2. Lista 5 najbardziej ekonomicznych samochodów

    • Honda jazz

W rankingach motoryzacyjnych, wypada w pierwszej piątce jako najoszczędniejszy model Hondy. Jej wersja z silnikiem 1.2, spala średnio na 100km 5,3 l benzyny. Jest to również ten model samochodu, który zwycięża również w rankingach na najlepsze auto kupione z drugiej ręki ze względu na jego niską awaryjność.

    • Fiat punto II

Fiaty uważane są za auta kiepskiej jakości o dużej awaryjności, a modele Punto kojarzone są z samochodami jakimi porusza się starsza część społeczeństwa. I to jest duży błąd ponieważ nowsze modele Fiata Punto produkowane po 2005 roku, również znajdują się w rankingach najbardziej ekonomicznych aut. Spalają one 5,7 l benzyny na 100 km przy silniku 1.2. Ta jednostka jest uznawana za najbardziej trwałą i niedrogą w eksploatacji.

    • Volkswagen polo

To już kolejna generacja polo uznawana za solidnie wykonaną i nieskomplikowaną w budowie. Niska awaryjność i komfort jazdy, łatwy i dobry dostęp do części zamiennych i stosunkowo niedrogie naprawy. Benzynowy silnik 1.0 średnio spala ok. 5,7 l/100 km.

    • Renault Twingo
podobny artykuł:  Jak zrobić przelew z zagranicy do Polski?

Twingo wyróżnia się umiejscowieniem silnika z tyłu samochodu, małym promieniem skrętu i nietypową stylistyką. Często właśnie wygląd tego samochodu jest kwestią decydującą o zakupie. I to jest błąd. Silnik o pojemności 0,9 l i mocy 90 KM okazuje się jednym z najbardziej oszczędnych na rynku. Średni wynik uzyskany podczas testów to 5,65 l/100 km.

  • Seat Leon 1.6Jest to model nieco mniejszy od Skody Octavii jednak również okazał się najbardziej ekonomiczny. Jego trzycylindrowy silnik 1.4 TDI, również może pochwalić się niskim zużyciem paliwa i to nawet przy bardzo dynamicznym stylu jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *