Jak zrobić przelew z zagranicy do Polski?

Zostaw opinię

Przekazywanie pieniędzy z jednego kraju do drugiego w porównaniu do lat wcześniejszych, jest dziecinnie proste. Wystarczy, włączyć komputer i zlecić przelew przy pomocy indywidualnego, internetowego konta bankowego. Nie trzeba stać w długich kolejkach do okienka bankowego, aby zlecić taka dyspozycję. Jak wysłać przelew międzynarodowy i co warto o tym wiedzieć? Odpowiadamy na to pytanie, w poniższym artykule.

1. Kto wykonuje przelew zagraniczny?

Wiele osób przed dokonaniem pierwszego takiego przelewu, bardzo się stresuje a to rodzi mnóstwo pytań o to co? Gdzie? Jak? itp. Nie ma się co dziwić bo w końcu, nie każdy zmuszony jest do zrobienia takiego przelewu. Zazwyczaj dotyczy to osób, które przeprowadziły się za granicę, lecz pozostawiły w kraju rodziny lub niezałatwione sprawy. W wyniku różnych ciągów przyczynowo –skutkowych, zmuszeni byli zarabiać i wysyłać zarobione środki na konta rodzin lub kredytodawców.

podobny artykuł:  Jaki samochód jest najbardziej ekonomiczny?

Oczywiście każdemu zależy na tym, aby pieniądze na koncie adresata znalazły się jak najszybciej. Kiedyś taka transakcja trwała nawet do tygodnia czasu, dzisiaj trwa to około 2-4 dni.

2. Jak działają dzisiejsze przelewy zagraniczne?

Jeszcze kilka lat temu, aby wykonać przelew zagraniczny trzeba było stać w kolejce w banku aby zlecić stosowną dyspozycję. Przelew dochodził do odbiorcy najkrócej tydzień, a najdłużej dwa tygodnie, jeśli dotyczyło to przelewów międzykontynentalnych. Wiele zależało też od kwoty prowizji za wykonany przelew, ponieważ była ona uzależniona od wielu czynników. Kwoty te były o wiele wyższe, niż te przyjęte dzisiaj.

Obecnie przelew zagraniczny dociera do odbiorcy po niespełna 24h jeśli w grę wchodzi państwo należące do UE. W przypadku innych krajów, czas ten wydłuża się do 72h. Skąd taka różnica w porównaniu do poprzednich lat? To wszystko dzięki zlikwidowaniu pośrednictwa banków takich transakcjach i maksymalnego uproszczenia procedury księgowania przelewanych kwot. Wprowadzono dyrektywę o usługach płatniczych, która zobligowała państwa Unii Europejskie a także Szwajcarię, Norwegię, Lichtenstein i Islandię, do umożliwienia tanich oraz szybkich przelewów SEPA czyli Single Euro Payments Area. Takie przelewy mogą wykonywać oraz odbierać osoby, które posiadają konta w bankach należących do owego programu. W Polsce niemalże wszystkie banki oferują taką usługę.

podobny artykuł:  Jakie są największe polskie korporacje?

3. Jak poprawnie zrobić przelew zagraniczny?

Procedura jest taka sama jak w przypadku zwykłego przelewu, jednak posiada pewne dodatkowe rubryki do wypełnienia.

Aby wykonać przelew zagraniczny, należy zalogować się do konta w swoim banku. Następnie trzeba wybrać rubrykę oznaczoną jako „Przelewy zagraniczne” lub „Krajowy/Zagraniczny”. Następnie należy odpowiednio wypełnić rubryki, wpisując odpowiednio:

  • nazwę odbiorcy,
  • kraj do którego będzie realizowany przelew,
  • adres odbiorcy,
  • format Banku Partnera czyli numer SWIFT,
  • numer rachunku,
  • tytuł płatności,
  • kwota.

kobieta z telefonem w ręku

I to w zasadzie wszystko. Po wypełnieniu wszystkich rubryk, klikamy w opcję „wyślij”, wpisujemy stosowny kod autoryzacyjny otrzymany od banku przez sms, w formie zdrapki z karty z numerami lub tokena, generującego odpowiednie kody. Gotowe! Przed wykonaniem przelewu raz jeszcze powinny wyświetlić nam się wszystkie dane, w celu weryfikacji ich poprawności oraz wartość naliczonej prowizji.

4. Jakie są koszty przelewów zagranicznych?

Tu od razu należy zaznaczyć, że nie są one tanie. Wpływ na to mają zwykle wysokie prowizje naliczane przez banki. Generalnie, tańszą opcją jest wykonywanie przelewu w domu przez internet, niż w oddziale banku. Wszelkie koszty wykonywania przelewów zagranicznych znajdują się w Tabelach Prowizji i Opłat banku, w którym mamy swój rachunek ROR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *