Jak założyć spółkę cywilną czyli co początkujący przedsiębiorca powinien wiedzieć

Zostaw opinię

Chyba nie ma pośród Nas osoby która choćby przez chwilę, nie myślała o założeniu własnej firmy i realizowaniu swoich marzeń oraz pasji. Kto z Nas nie chciałby mieć czegoś „swojego”? Niektórzy nawet realizują swoje plany i przystępują do działania. Dlaczego warto wybrać spółkę cywilną i jak się do tego zabrać? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.

1. Rejestracja spółki cywilnej w CEIDG

Spółka cywilna to jeden z najpopularniejszych w Polsce rodzajów spółek. Cechuje ją przede wszystkim to, że nie posiada ona osobowości prawnej i nie jest rejestrowana w KRS. Spółkę cywilną mogą utworzyć minimum 2 osoby fizyczne lub prawne. Każdy ze wspólników musi dokonać rejestracji w CEIDG czyli Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej, co oznacza, że przedsiębiorcą staje się każdy ze wspólników. Spółka cywilna nie wymaga nawet minimalnego kapitału. Jednak powstrzymajcie swój entuzjazm gdyż za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę, odpowiadają wspólnicy swym majątkiem wspólnym oraz każdy ze wspólników z osobna, majątkiem osobistym i to bez żadnych ograniczeń.

podobny artykuł:  Zmiana cyklu rozrachunkowego KDPW

Aby zarejestrować spółkę, konieczne jest wypełnienie formularza CEIDG-1 który w następnej kolejności, należy złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Wniosek o rejestrację działalności można złożyć na kilka różnych sposobów:

  • osobiście w urzędzie miasta lub gminy,
  • elektronicznie przy wykorzystaniu bezpiecznego podpisu kwalifikowanego,
  • elektronicznie bez bezpiecznego podpisu kwalifikowanego,
  • listem poleconym (podpis poświadczony notarialnie).

Wniosek należy wypełnić i złożyć najpóźniej w dniu uruchomienia działalności. Nie można dokonać rejestracji z datą wsteczną.

2. Zawarcie umowy spółki cywilnej

To dopiero początek drogi raczkującego przedsiębiorcy. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy spółki cywilnej w formie pisemnej oraz odprowadzenie na rachunek bankowy urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% od wkładów wniesionych do majątku wspólnego spółki.

podobny artykuł:  Ryzyko inwestycyjne obligacji korporacyjnych

Oprócz tego należy również wystosować zgłoszenie do GUS i uzyskać numer REGON oraz NIP spółki.

3. Forma opodatkowania spółki cywilnej

To jeden z najistotniejszych elementów, o którym nie można zapomnieć przy zakładaniu spółki cywilnej. Istnieją cztery formy odprowadzania podatku:

  • zasady ogólne,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • karta podatkowa.

Nie wolno zapominać, że podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, ale każdy ze wspólników z osobna. Dlatego zaliczki na podatek dochodowy są obliczane odrębnie na każdego ze wspólników, uwzględniając przychody i koszty wg udziałów.

Niektóre rodzaje działalności ze względu na swój przedmiot i charakter nie mogą przyjąć ryczałtu czy karty podatkowej. Natomiast w przypadku podatku liniowego należy pamiętać, że nie można go stosować w sytuacji, gdy w ramach działalności świadczy się usługi lub dokonuje się dostawy na rzecz byłego pracodawcy.

podobny artykuł:  Jak zawiesić działalność gospodarczą? Jak się do tego zabrać i gdzie złożyć dokumenty?

kobieta-i-mezczyzna-sciskaja-rece

4. Podatek VAT

Zakładając działalność gospodarczą, szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię podatku VAT.

Polskie prawo przewiduje różne rodzaje działalności, które mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Należą do nich usługi ubezpieczeniowe, nauczanie języków obcych czy wynajem lokalu dla celów mieszkaniowych. Ustawa o VAT wyróżnia także zwolnienie podmiotowe z VAT dotyczące limitu obrotów. Obecna kwota limitu wynosi 150 000 zł i będzie obowiązywała do 2018 roku.

5. Składki ZUS w spółce cywilnej

Początkujący przedsiębiorca co do zasady może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Ich wysokość jest znacznie niższa niż w przypadku „tradycyjnego” ZUS. To bardzo ważne zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy który nie dysponuje jeszcze wysokimi dochodami.

W przypadku spółki cywilnej, każdy wspólnik opłaca składki ZUS za siebie samodzielnie. Jedynie w sytuacji, gdy spółka cywilna zatrudnia pracowników, wówczas wspólnicy składają deklaracje ZUS jako spółka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *