Jak wyrejestrować się z Krajowego Rejestru Dłużników? 3 porady dla zadłużonych

Zostaw opinię

Aby trafić do Krajowego Rejestru Długów wcale nie trzeba mieć gigantycznych długów na koncie. Wystarczy mieć zadłużenie w wysokości co najmniej 200 złotych, za niezapłacony rachunek i gotowe. Do takiego rejestru łatwo trafić, ale o wiele trudniej wydostać. Jak wyczyścić swoją historię finansową i wyrejestrować z tego niepochlebnego rejestru?Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

1. Kto trafia do Krajowego Rejestru Dłużników?

Aby trafić do takiego rejestru, wystarczy mieć dług w wysokości min. 200 złotych. Wystarczy nie zapłacić rachunku telefonicznego, czynszu, raty za kredyt, za zakup samochód itp. Jeżeli jeszcze dojdą do tego odsetki za zwłokę, to jesteśmy już ugotowani. Zanim zostaniemy wpisani do takiego rejestru, dostajemy wcześniej stosowne powiadomienie o zamiarze zgłoszenia do rejestru i umieszczeniem na liście KRD. Dla jednych może to być swoista mobilizacja do spłacenia zadłużenia i uniknięcia tejże nieprzyjemności. Dla innych, to niestety niewiele zmienia.

podobny artykuł:  Zgromadzenie obligatariuszy

Rejestr przechowuje dane o naszych długach przez okres 10 lat. Jeśli wcześniej uregulujemy zaległe rachunki, to czas ten ulega skróceniu. Jeśli trafiliśmy do rejestru przez pomyłkę, sprawę należy bezzwłocznie wyjaśnić zarówno z samym wierzycielem, który zawnioskował o taki wpis, jak i z biurem informacji gospodarczej. Swoje wątpliwości należy zgłosić do KRD i przedstawić dowody na to, że znaleźliśmy się na tej liście niesłusznie. Wówczas negatywny wpis zniknie. Jeśli jednak okaże się że jesteśmy w plecy z jakąś ratą, możemy zapomnieć o szansie na przyszły kredyt mieszkaniowy itp. Taki wpis do rejestru niweczy plany na tego typu zobowiązania.

2. Jak wyrejestrować się z Krajowego Rejestru Dłużników?

  • Spłać przeterminowaną należność;
  • W tym celu należy skontaktować się z wierzycielem i ustalić z nim warunki spłaty. To powinno w znacznym stopniu pomóc w rozwiązaniu problemu bo przecież obu stronom zależy na osiągnięciu kompromisu.

  • Sprawdź, czy wierzyciel sprzedał twój dług;
  • Kiedy otrzymasz informację o tym, że twoje długi przejęła firma windykacyjnej i to jej jesteś zobligowany spłacać swoje zobowiązanie, to musisz bardzo uważnie kontrolować sytuację. W przypadku sprzedaży długu biuro usuwa dane dłużnika po upływie 14 dni od dnia otrzymania takiej informacji.

  • Poczekaj, aż upłynie termin zadłużenia;

Dłużnikowi, który nie zdecyduje się zapłacić należności albo podjąć negocjacji z wierzycielem, pozostaje tylko czekać na usunięcie jego nazwiska z rejestru BIG. Informacje o dłużnikach usuwane są przez biura dopiero po upływie 3 lat od ich ostatniej aktualizacji, a najpóźniej po 10 latach. Jednak nawet po tej dacie dłużnik, który nadal nie spłacił wierzytelności, nie może myśleć że na nowo wszystko mu wolno.

mężczyzna liczący pieniądze

3. Spłacenie zobowiązania, a nadal istniejący wpis- co wtedy?

Gdy spłacimy dług, wówczas wierzyciel ma 14 dni na powiadomienie o tym fakcie rejestr długów, a od tego już prosta droga od usunięcia wpisu. Jeśli to nie nastąpi, wówczas sami musimy zgłosić się do KRD z wnioskiem o usunięcie informacji o zaległości i złożyć zażalenie dotyczące wierzyciela, który sam nie skierował takiej informacji. Do wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty potwierdzające spłacenie zadłużenia. Jeśli wierzyciel nie ustosunkuje się do zarzutów pod jego adresem w ciągu 7 dni, wówczas zostaniemy automatycznie wykreśleni z listy dłużników, a w stosunku do wierzyciela będzie toczone zupełnie odrębne postępowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *