Jak wyrejestrować samochód? Kiedy i w jakich sytuacjach należy to zrobić?

Zostaw opinię

Nie od dziś wiadomo, że polskie przepisy dotyczące wyrejestrowania aut są bardzo rygorystyczne. Ten kto nie dopilnuje formalności, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami m.in. karą sięgającą nawet kilku tysięcy złotych. Jak uniknąć takich nieprzyjemności i zamknąć sprawę rejestracji samochodu, przedstawiamy w poniższym artykule.

1. Dlaczego wyrejestrowanie samochodu jest takie ważne

Samochodu który nie jest już nam potrzebny, nie można tak po prostu odstawić i o nim zapomnieć. Każdy zarejestrowany samochód w naszym kraju musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Jeśli go nie ma, wówczas do właściciela zgłasza się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny z żądaniem zapłacenia kary za brak obowiązkowej polisy. W minionym roku kara ta wynosiła aż 3700 zł. Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC mają również te auta, z których nawet nie korzystamy.

Generalnie jeżeli posiadamy samochód na siebie zarejestrowany ale z niego nie korzystamy i nie widzimy konieczności ponoszenia za niego jakichkolwiek opłat, wówczas należy auto wyrejestrować. Należy to jednak dobrze przemyśleć bo raz wyrejestrowanego samochodu nie można zarejestrować ponownie. Wyjątek stanowią tylko pojazdy odzyskane po kradzieży, samochody zabytkowe mającego co najmniej 25 lat, którego model nie jest produkowany od 15 lat, uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub o szczególnym znaczeniu dla udokumentowania historii motoryzacji, wywiezionego z kraju lub zbytego za granicę.

podobny artykuł:  Ryzyko inwestycyjne obligacji korporacyjnych

Należy również pamiętać o tym, że nie można wyrejestrować samochodu i nadal legalnie go posiadać Przepisy przewidują tylko kilka przypadków, w których auto można wyrejestrować.

2. Jakie samochody trzeba wyrejestrować?

    • Samochody zezłomowane

 

W przypadku samochodów, z których da się jeszcze coś odzyskać, można liczyć nawet na kilkaset złotych zapłaty. W wydziale komunikacji do wyrejestrowania takiego pojazdu potrzebne będzie zaświadczenie o demontażu pojazdu wystawione przez przedstawiciela danej stacji demontażu lub punkt zbierania pojazdów, dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeżeli była wydana), tablice rejestracyjne.

Jeśli auto zezłomowano za granicą, dodatkowo potrzebne będzie zaświadczenie z zagranicznej stacji demontażu pojazdów, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

podobny artykuł:  Obligacje korporacyjne a inne papiery wartościowe

dwa zderzone samochody

    • Samochody skradzione

 

Takie samochody można wyrejestrować, jeśli zostało już wydane postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży. Dla własnego dobra, nawet jeśli auto nie było wiele warte, i jego utrata aż tak nas nie boli, jego kradzież należy zgłosić niezwłocznie policji. Właściciel pojazdu uchroni się przed problemami, jak choćby takimi płynącymi z wykorzystania skradzionego samochodu lub jego tablic rejestracyjnych, do celów przestępczych.

Do wyrejestrowania skradzionego auta potrzebne są wówczas oświadczenie o zawiadomieniu odpowiedniego organu ścigania o kradzieży pojazdu lub postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu, wystawione przez właściwy organ. Do tego należy mieć z sobą dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeżeli została wydana).

    • Samochody przebywające za granicą

 

W przypadku wywiezienia samochodu za granicę, urząd może wymagać dokumentu potwierdzającego zbycie pojazdu za granicę, z oświadczeniem, że opuścił on granice Polski, lub kopii dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie samochodu za granicą. Może być potrzebne tłumaczenie z pieczątką tłumacza przysięgłego.

    • Trwała utrata pojazdu
podobny artykuł:  Jak wyrejestrować się z Krajowego Rejestru Dłużników? 3 porady dla zadłużonych

 

Z tym bywa najwięcej problemów ponieważ urzędnicy różnie interpretują taką sytuacje. Dzieje się tak ponieważ przepisy nie mówią wprost, jakie dokumenty są potrzebne do udokumentowania tego, że właściciel stracił trwale dany pojazd.

Samo oświadczenie, bez innych dokumentów uprawdopodobniających utratę auta, najczęściej nie wystarczy. Gmina często w takich wypadkach wymaga wniesienia specjalnej i bardzo wysokiej opłaty z racji realizacji zadań związanych z utrzymaniem czystości i porządku.

Wyrejestrowanie auta nie jest trudną ani czasochłonną czynnością więc należy o niej pamiętać, choćby z tego względu że zapominalskim grożą bardzo wysokie kary. Prawo przewiduje w takich sytuacjach, obciążenie właściciela pojazdu bardzo dotkliwymi grzywnami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *