Jak ogłosić upadłość konsumencką, w czym pomoże prawnik?

Zostaw opinię

Masz długi, których nie potrafisz spłacić i boisz się, że twój wierzyciel wystąpi o wszczęcie egzekucji komorniczej? A może po prostu – chcesz w końcu przestać spłacać jedno zadłużenie za drugim, popadając w pętlę finansową? Upadłość konsumencka może być rozwiązaniem idealnym dla ciebie.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to jeden ze sposobów na oddłużenie, który możliwy jest w przypadku osób fizycznych, nieposiadających działalności gospodarczej. Wnioskować o nią można w sytuacji, gdy konsument jest niewypłacalny, a długi powstały jeszcze przed ogłoszeniem upadłości.

Jakie są z tego korzyści? Ustalany jest plan spłaty wierzycieli, który jest możliwy do zrealizowania, raty są tak wyliczone, aby ich miesięczne regulowanie nie stało się poważnym obciążeniem dla domowego budżetu. Dodatkowo, jeśli wszystkie raty będą spłacane na czas, po pewnym czasie można starać się o umorzenie części zadłużenia.

podobny artykuł:  Co to jest korporacja? Największe światowe korporacje

Jeśli prowadzona jest wobec ciebie egzekucja komornicza, zostanie umorzona z chwilą ogłoszenia upadłości. Kolejną zaletą jest wykreślenie z rejestru dłużników, a także zatrzymanie naliczania odsetek.

Warto jeszcze wiedzieć, że upadłość konsumencka tym się różni od działań komornika, że oddłużenie może nastąpić nawet kosztem wierzycieli (umorzenie części długu). Syndyk działa więc z myślą o konsumencie, a komornik – o wierzycielu.

Jak ogłosić upadłość? Samodzielnie czy z prawnikiem?

Aby móc ogłosić upadłość konsumencką trzeba spełnić określone warunki (m.in. długi nie mogą być wynikiem celowego działania lub rażącego zaniedbania), a także złożyć wniosek i przejść przez całą procedurę, którą pokrótce omówimy.

Można to zrobić samodzielnie, aczkolwiek wiązać będzie się to z wieloma formalnościami, a także dobrą znajomością przepisów. Dlatego najczęściej w upadłości konsumenckiej pomagają prawnicy, więcej o takiej usłudze doczytaj na www.upadlosckonsumencka.expert/upadlosc-konsumencka-uslugi.

podobny artykuł:  Jakie są największe polskie korporacje?

Ich wynagrodzenie to dla dłużnika dodatkowy koszt. Czy warto w to zainwestować? To już zależy od ciebie – sprawdź, jak wygląda proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej i zdecyduj.

Ostatnie pieniądze

Upadłość konsumencka krok po kroku

Najpierw sprawdź, czy spełniasz wszystkie warunki, aby móc starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Następnie, na specjalnym formularzu, wypełnij wniosek oraz dołącz do niego odpowiednie dokumenty. To m.in. dokumenty dotyczące zobowiązań, ich wysokości, a także spis majątku z określeniem jego szacunkowej wartości.

Bardzo ważne jest uzasadnienie wniosku. Tam wskazujesz, z jakich powodów stałeś się niewypłacalny – powinieneś udowodnić, że nie było to celowe.

Jeśli posiadasz majątek, kolejnym krokiem jest przeprowadzenie jego likwidacji – zostanie spieniężony, aby z masy upadłościowej móc spłacić wierzycieli. Likwidacji nie podlegają podstawowe przedmioty codziennego użytku.

podobny artykuł:  Orzeczenie nieważności umowy kredytu frankowego i co dalej?

Na kolejnym etapie ustalany jest plan spłaty (wyjątkiem jest sytuacja, w której udało się spłacić zadłużenie w wyniku likwidacji majątku). Okres spłaty trwa nie dłużej, niż trzy lata, bardzo ważna jest regularność opłacania rat, ponieważ co roku trzeba będzie składać z tego sprawozdanie.

Jeśli okaże się, że sytuacja dłużnika jest na tyle zła, że nie jest w stanie realizować planu spłaty, sąd może ogłosić umorzenie długów.

1 Komentarz


  • Ciekaw jestem jak wyglądają obecnie statystyki jeśli chodzi o upadłość konsumencka i jak wzrosną, biorąc pod uwagę wzrost stóp procentowych… Obawiam się, że ten artykuł może niebawem stać się bardzo popularny.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *