Jak kupować obligacje korporacyjne? Poradnik krok po kroku

Zostaw opinię

Chcesz rozpocząć inwestowanie w obligacje korporacyjne, ale nie wiesz, jaki powinien być Twój pierwszy krok? Nie martw się – omówimy, jak rozpocząć handel dłużnymi papierami wartościowymi na rynku wtórnym Catalyst. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

  1. Zakładanie konta w biurze maklerskim
  2. Analiza wybranych obligacji korporacyjnych
  3. Zakup i sprzedaż papierów dłużnych na Catalyst

1. Zakładanie konta w biurze maklerskim

Bez względu na to, czy inwestujesz na rynku pierwotnym, czy wtórnym, potrzebujesz rachunku maklerskiego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zakupujesz papiery wartościowe będące w postaci tradycyjnego dokumentu bezpośrednio od emitenta – to obecnie jednak rzadko się zdarza. Większość papierów dłużnych ma postać zapisu znajdującego się w systemie informatycznym, a makler pośredniczy w ich zakupie i sprzedaży.

Jeśli jesteś początkującym inwestorem, wybierz biuro maklerskie, które nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku. Istotną kwestią jest też wysokość prowizji od transakcji, jednak różnice między ofertami nie są znaczące i na początku nie trzeba aż tak bardzo się tym kierować. Optymalnym rozwiązaniem byłoby założenie konta w banku, w którym posiadasz rachunek osobisty – jego działanie będzie dla Ciebie bardziej intuicyjne, a interfejs znany. Gdy masz to już za sobą, możesz przystąpić do kolejnego kroku.

podobny artykuł:  Popularne produkty finansowe: pożyczki, kredyty, obligacje. Co warto wiedzieć, jak wybierać?

2. Analiza wybranych obligacji korporacyjnych

Następnie możesz rozpocząć analizę emitentów, których obligacje korporacyjne dostępne są na rynku Catalyst. Czym się kierować podczas ich wyboru? W pierwszej kolejności poziomem ryzyka, które zależy od kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Co to oznacza?

Jeśli spółka posiada stabilną kondycję ekonomiczną, jest wypłacalna, a kapitał jest jej potrzebny do wzmocnienia pozycji na rynku i rozwoju kolejnych projektów, oferuje niskie oprocentowanie. Jest to związanie z tym, że ryzyko niepowodzenia inwestycji (spowodowane m.in. upadłością spółki) jest niskie. Takie papiery wartościowe są mniej rentowne (nie generują wysokich zysków), ale za to stabilne i bezpieczne. Wielu inwestorów dzięki takim obligacjom dywersyfikuje swój portfel inwestycyjny.

podobny artykuł:  Obligacje korporacyjne na rynku giełdowym i pozagiełdowym

Czy na Catalyst są wyłącznie spółki o dobrej kondycji? Oczywiście, że nie. Tylko te, w przypadku których ryzyko jest wyższe, muszą zaproponować wyższe oprocentowanie, aby opłacało się w nie zainwestować. Należy jednak liczyć się z tym, że po terminie wykupu spółka nie będzie w stanie zwrócić całego kapitału inwestora.

Co jest jeszcze ważne oprócz dokładnego sprawdzenia emitenta? Obserwowanie zmieniających się poziomów popytu i podaży. Trzeba jeszcze zdawać sobie sprawę z tego, że na Catalyst kurs notowań podawany jest w procentach, a nie w złotówkach.

3. Zakup i sprzedaż papierów dłużnych na Catalyst

Ostatnim, najbardziej emocjonującym krokiem, jest zakup i sprzedaż obligacji. Handel papierami wartościowymi odbywa się wyłącznie w dni robocze w godzinach pracy GPW. Zarówno aby zakupić, jak i sprzedać papiery wartościowe, należy wykonać zlecenie maklerskie. Można to zrobić w fazie przed otwarciem, przed zamknięciem oraz w fazie notowań ciągłych.

podobny artykuł:  Rentowność obligacji korporacyjnych a stopa WIBOR

Warto także wiedzieć, że wszystkie transakcje są rozliczane przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, co może trwać nawet do dwóch dni. Dlatego nie martw się, jeśli środki ze sprzedaży obligacji nie pojawią się od razu na Twoim rachunku maklerskim.


Choć w porównaniu do innych instrumentów finansowych, inwestowanie w obligacje korporacyjne jest stosunkowo proste, należy dokładnie analizować sytuację poszczególnych emitentów i obserwować zmiany na rynku. Dlatego przed swoją pierwszą transakcją obserwuj, jak zmieniają się kursy notowań i określ, które papiery dłużne są najbardziej popularne – to ułatwi Ci ich późniejszą sprzedaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *