Inwestowanie w nieruchomości – czy to się opłaca?

Zostaw opinię

Myślisz o tym, żeby kupować i sprzedawać nieruchomości z zyskiem? A może planujesz długoterminową inwestycję polegającą na wynajmie mieszkań lub domów? Dowiedz się na czym to polega i czy lokowanie kapitału w nieruchomości jest opłacalne.

W jakie nieruchomości inwestować?

Większość początkujących inwestorów myśląc o lokowaniu kapitału w nieruchomości decyduje się na zakup mieszkania lub domu, a możliwości jest tak naprawdę o wiele więcej.

Dwa poprzednie rozwiązania cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ w porównaniu do innych są stosunkowo niedrogie. Wykupić można całą kamienicę lub inny budynek mieszkalny, magazyn, lokale usługowe, które najczęściej generują dochód pasywny, działki budowlane, luksusowe apartamenty, czy nawet dworki lub fragment zabytkowego pałacu.

Zanim zdecydujesz się na jedną z tych inwestycji, zastanów się, czego konkretnie od niej oczekujesz? Chcesz, aby była to Twoja lub Twojej rodziny „lokata” na przyszłość? Myślisz o dodatkowym, comiesięcznym źródle dochodu czy może inwestowanie w nieruchomości ma być Twoim podstawowym źródłem utrzymania (marzysz o zostaniu rentierem)? A może chcesz po prostu zdywersyfikować portfel inwestycyjny lub uniknąć podatku dochodowego od sprzedaży?

podobny artykuł:  Rentowność obligacji skarbowych

Ze względu na zróżnicowany rynek nieruchomości, w tym artykule omówione zostanie inwestowanie w mieszkania.

Nowoczesne nieruchomości

Inwestowanie w mieszkania – na czym polega?

Jeśli myślisz o inwestowaniu w mieszkania, masz do wyboru dwa najpopularniejsze rozwiązania. Możesz kupować podniszczone lokale w atrakcyjnej cenie, które następnie wyremontujesz i sprzedaż z zyskiem lub będziesz wynajmować je przez najbliższych kilka/kilkanaście lat. Bez względu na to, którą drogę wybierzesz, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.

Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z koniecznością posiadania dużego kapitału. Nie zawsze inwestor dysponuje całą potrzebną kwotą i wtedy najczęściej zaciąga kredyt. W tym wypadku trzeba ocenić, jaka jest Twoja zdolność kredytowa oraz wziąć pod uwagę konieczność spłaty zobowiązania oraz naliczonych od niego odsetek.

podobny artykuł:  Jak kupować obligacje korporacyjne? Poradnik krok po kroku

Następnie musisz mieć cały czas na uwadze ryzyko, które podejmujesz. Wielu początkujących inwestorów nie zdaje sobie sprawy z tego, że inwestowanie w nieruchomości również może przynieść straty – gdy nie uda się sprzedać mieszkania z takim zyskiem, jakiego oczekujesz lub gdy szybko nie znajdą się chętni na wynajem. W przypadku nieruchomości kluczowym czynnikiem jest atrakcyjność lokalizacji.

Przed zakupem konkretnego mieszkania dokładnie sprawdź jego stan techniczny, warunki panujące w budynku. Oceń, jakie jest otoczenie, czy jest dobrze skomunikowane, są sklepy/przedszkola/szkoły w najbliższej okolicy?

A gdy będziesz zdecydowany, określ roczną stopę zwrotu z inwestycji, by ocenić, czy lepiej sprzedać lokal, czy go wynająć.

Czy opłaca się inwestować w mieszkania?

Inwestując w mieszkania musisz wziąć pod uwagę dwie kwestie: wymaga to dużego kapitału oraz nakładu pracy. Znalezienie odpowiedniej lokalizacji, atrakcyjnej nieruchomości, przeprowadzenie remontu, a następnie rozpoczęcie procesu sprzedaży lub wynajmu to czasochłonne zajęcie, któremu będziesz musiał się poświęcić.

podobny artykuł:  Jak założyć spółkę cywilną czyli co początkujący przedsiębiorca powinien wiedzieć

W przypadku wynajmu trzeba pamiętać też o tym, że inwestycja zwróci się dopiero po kilkunastu latach, a w tym czasie należy zarządzać nieruchomością, znajdować lokatorów, dostosowywać się do ich oczekiwań. A gdy chcesz żyć z wynajmowania mieszkań, musisz mieć ich kilka.

Jeśli chcesz zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny lub reinwestować nadwyżki oszczędności, możesz pomyśleć o lokowaniu kapitału w nieruchomości. Pamiętaj jednak, że związane jest to z dodatkową praca, którą mało kto bierze pod uwagę.

1 Komentarz


  • Moim zdaniem nieruchomości to bardzo dobra inwestycja, tym bardziej że nic nie wskazuje na to, aby zapotrzebowanie na mieszkania w naszym kraju malało.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *