Czym jest zdolność kredytowa? Czy można poprawić zdolność kredytową?

Zostaw opinię

Planujesz złożyć wniosek o przyznanie kredytu, ale obawiasz się, że bank może go odrzucić? Sprawdź wcześniej czym jest zdolność kredytowa i w jaki sposób wpływa na uzyskanie dodatkowych środków z banku.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest to ocena zdolności klienta do spłaty zobowiązania. W praktyce wskaźnik ten określa, w jakiej maksymalnej kwocie można uzyskać kredyt, jaka będzie wysokość raty.

W zależności od tego, o jaką kwotę się starasz, bank może brać różne kryteria pod uwagę podczas obliczania zdolności kredytowej. Są jednak czynniki niezmienne, takie jak wysokość i źródło dochodu, historia kredytowa, miesięczne koszty utrzymania, miesięczne obciążenia, ilość osób w gospodarstwie domowym oraz wiek kredytobiorcy.

Co istotne, każdy bank stosuje nieco inne kryteria. Dlatego jeśli w jednej placówce wykazywałeś się zbyt niską zdolnością kredytową, nie przekreśla to całkowicie Twoich szans na zdobycie dodatkowych środków. Co więcej, zdolność kredytową warto poprawiać – zobacz jak na www.finansierra.pl, gdzie dokładnie omówione są najpopularniejsze sposoby na to.

podobny artykuł:  Orzeczenie nieważności umowy kredytu frankowego i co dalej?

Dodatkowe pieniądze na koncie

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak bank może ocenić Twoją wiarygodność, wystarczy sprawdzić kalkulator zdolności kredytowej. Jest to narzędzie dostępne w internecie, które za Ciebie dokonuje niezbędnych obliczeń. Ty musisz podać jedynie najważniejsze dane, takie jak okres spłaty, oprocentowanie, typ rat, limity na kartach kredytowych, raty innych kredytów oraz inne stałe zobowiązania, a także miesięczny dochód gospodarstwa oraz liczbę osób w nim zamieszkujących. Zwróć uwagę na to, że taki kalkulator uwzględnia wszystkie podstawowe czynniki, o których pisaliśmy wcześniej.

Na tej podstawie narzędzie obliczy, w jakiej maksymalnej wysokości kredyt możesz dostać. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku nie jest uwzględniona historia kredytowa. Jeśli w przeszłości miałeś problemy ze spłacaniem rat w terminie, bank może odrzucić Twój wniosek – to i tak do niego należy ostateczna decyzja.

podobny artykuł:  Ile czeka się na kredyt gotówkowy? O czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

3 sposoby na poprawienie zdolności kredytowej

Nie martw się jednak, jest kilka sposobów na poprawienie zdolności kredytowej. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, sprawdź informacje w serwisie finansierra.pl, o którym pisaliśmy wcześniej. My natomiast zasygnalizujemy metody, które sprawdzają się najczęściej.

Przede wszystkim buduj pozytywną historię kredytową. W jaki sposób? Zaciągaj niewielkie pożyczki lub dokonuj zakupu sprzętów/mebli na raty, po czym spłacaj zadłużenie w terminie. Wtedy zwiększa się Twoja wiarygodność. Aczkolwiek…

…przed złożeniem wniosku spłać wszystkie zobowiązania oraz zamknij karty kredytowe, limity na kontach. Nawet jeśli z nich nie korzystasz, pogarszają Twoją zdolność kredytową.

Co jeszcze możesz zrobić? Znaleźć współkredytobiorcę. To rozwiązanie stosuje się najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych, które opiewają na wysokie sumy.

podobny artykuł:  Karta Dużej Rodziny - dla kogo, jakie korzyści?

Kredyt bez zdolności kredytowej – czy jest możliwy?

A czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu bez zdolności kredytowej? W banku nie – każdy klient jest weryfikowany. Takie produkty oferują natomiast parabanki, ale wtedy mowa jest już o pożyczce, nie o kredycie. I trzeba uważać na tego typu oferty, ponieważ zwykle ich koszty są dużo wyższe. Korzystając z tego łatwo jest też popaść w spiralę długów, przed czym chcielibyśmy Cię przestrzec.

1 Komentarz


  • Nie sądzę, żeby branie niewielkich pożyczek może poprawić moją zdolność kredytową… BO i tak wchodzę w zobowiązanie, więc jaki to ma sens?Jeśli mam prawidłowo zbudować swoją historię finansową, to w tym przypadku szedłbym w oszczędzanie, itp.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *