Planujesz złożyć wniosek o przyznanie kredytu, ale obawiasz się, że bank może go odrzucić? Sprawdź wcześniej czym jest zdolność kredytowa i w jaki sposób wpływa na uzyskanie dodatkowych środków z banku.
Zdolność kredytowa jest to ocena zdolności klienta do spłaty zobowiązania. W praktyce wskaźnik ten określa, w jakiej maksymalnej kwocie można uzyskać kredyt, jaka będzie wysokość raty.
W zależności od tego, o jaką kwotę się starasz, bank może brać różne kryteria pod uwagę podczas obliczania zdolności kredytowej. Są jednak czynniki niezmienne, takie jak wysokość i źródło dochodu, historia kredytowa, miesięczne koszty utrzymania, miesięczne obciążenia, ilość osób w gospodarstwie domowym oraz wiek kredytobiorcy.
Co istotne, każdy bank stosuje nieco inne kryteria. Dlatego jeśli w jednej placówce wykazywałeś się zbyt niską zdolnością kredytową, nie przekreśla to całkowicie Twoich szans na zdobycie dodatkowych środków. Co więcej, zdolność kredytową warto poprawiać – zobacz jak na www.finansierra.pl, gdzie dokładnie omówione są najpopularniejsze sposoby na to.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak bank może ocenić Twoją wiarygodność, wystarczy sprawdzić kalkulator zdolności kredytowej. Jest to narzędzie dostępne w internecie, które za Ciebie dokonuje niezbędnych obliczeń. Ty musisz podać jedynie najważniejsze dane, takie jak okres spłaty, oprocentowanie, typ rat, limity na kartach kredytowych, raty innych kredytów oraz inne stałe zobowiązania, a także miesięczny dochód gospodarstwa oraz liczbę osób w nim zamieszkujących. Zwróć uwagę na to, że taki kalkulator uwzględnia wszystkie podstawowe czynniki, o których pisaliśmy wcześniej.
Na tej podstawie narzędzie obliczy, w jakiej maksymalnej wysokości kredyt możesz dostać. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku nie jest uwzględniona historia kredytowa. Jeśli w przeszłości miałeś problemy ze spłacaniem rat w terminie, bank może odrzucić Twój wniosek – to i tak do niego należy ostateczna decyzja.
Nie martw się jednak, jest kilka sposobów na poprawienie zdolności kredytowej. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, sprawdź informacje w serwisie finansierra.pl, o którym pisaliśmy wcześniej. My natomiast zasygnalizujemy metody, które sprawdzają się najczęściej.
Przede wszystkim buduj pozytywną historię kredytową. W jaki sposób? Zaciągaj niewielkie pożyczki lub dokonuj zakupu sprzętów/mebli na raty, po czym spłacaj zadłużenie w terminie. Wtedy zwiększa się Twoja wiarygodność. Aczkolwiek…
…przed złożeniem wniosku spłać wszystkie zobowiązania oraz zamknij karty kredytowe, limity na kontach. Nawet jeśli z nich nie korzystasz, pogarszają Twoją zdolność kredytową.
Co jeszcze możesz zrobić? Znaleźć współkredytobiorcę. To rozwiązanie stosuje się najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych, które opiewają na wysokie sumy.
A czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu bez zdolności kredytowej? W banku nie – każdy klient jest weryfikowany. Takie produkty oferują natomiast parabanki, ale wtedy mowa jest już o pożyczce, nie o kredycie. I trzeba uważać na tego typu oferty, ponieważ zwykle ich koszty są dużo wyższe. Korzystając z tego łatwo jest też popaść w spiralę długów, przed czym chcielibyśmy Cię przestrzec.
Nie sądzę, żeby branie niewielkich pożyczek może poprawić moją zdolność kredytową… BO i tak wchodzę w zobowiązanie, więc jaki to ma sens?Jeśli mam prawidłowo zbudować swoją historię finansową, to w tym przypadku szedłbym w oszczędzanie, itp.