Czy warto inwestować w mieszkania pod wynajem?

Zostaw opinię

Kupowanie nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form inwestycji. Mieszkania szybko można wynająć, a koszt zakupu będzie się zwracał. Inwestowanie w nieruchomości ma wiele korzyści, jednak trzeba do tego odpowiednio podejść. Co więc zrobić, by kupowanie mieszkań na wynajem było opłacalne?

Klucz w zamku

Inwestowanie w mieszkania – czy warto?

Polacy wciąż inwestują w mieszkania i nic nie wskazuje, by sytuacja ta miała się zmienić. Lokowanie oszczędności w nieruchomości daje realne zyski i to w krótkim czasie. Popularnością cieszą się zarówno mieszkania z rynku wtórnego, jak i z pierwotnego. Aby jednak nieruchomości stały się źródłem zysku, trzeba wiedzieć jak podejść do lokowania kapitału w mieszkania na wynajem.

podobny artykuł:  Wpływ stóp procentowych na popularność obligacji korporacyjnych

Mieszkania na wynajem a lokalizacja

Lokalizacja ma znaczny wpływ na znalezienie lokatora. Z tego względu warto inwestować w mieszkania na wynajem, które znajdują się w popularnych wielkich miastach, gdzie zapotrzebowanie na lokale jest dosyć duże. Tak jest z nieruchomościami w Krakowie (dobrą ofertą są mieszkania apartamentywielicka.pl), ale nie tylko. Wśród miast, w których warto ulokować swój kapitał, wymienić można jeszcze Warszawę, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Lublin i Poznań. Tam również mieszkania na wynajem szybko znajdują lokatorów. Nie bez znaczenia w przypadku lokalizacji mają także dzielnice. Szybciej wynajmowane są mieszkania położone w centrum miasta lub w dzielnicach, które są z nim dobrze skomunikowane.

Wielkość mieszkań na wynajem

Najchętniej wynajmowane są kawalerki, mieszkania dwupokojowe i apartamenty. Wybór zależy tutaj od potrzeb lokatorów. Single najczęściej decydują się na wynajem niewielkiego metrażu, zazwyczaj do 30 metrów kwadratowych. Rodziny z dziećmi wybierają natomiast nieruchomości o powierzchni co najmniej 45 metrów kwadratowych. Osoby, które cenią sobie wysoki standard, poszukują przestrzennych i komfortowo urządzonych apartamentów.

podobny artykuł:  Jak założyć spółkę cywilną czyli co początkujący przedsiębiorca powinien wiedzieć

Inwestowanie w mieszkania na wynajem a przeznaczenie

Szukając inwestycji na wynajem warto wiedzieć, jakie ma być ich przeznaczenie. Inne mieszkanie będzie odpowiednie dla studentów, a inne dla rodzin z dziećmi. Trzeba więc wiedzieć do jakiej grupy docelowej będzie skierowana dana nieruchomość. Ci, którzy planują wynajmować mieszkanie osobom młodym, w tym studentom, powinni zdecydować się na mieszkania, które zlokalizowane są w pobliżu uczelni w danym mieście. Powinny one też mieć większy metraż, ok. 60 metrów kwadratowych, co zmniejszy koszty wynajmu osobom, które głównie pracują dorywczo lub utrzymują ich rodzice. Chcąc, by mieszkania na wynajem zamieszkiwały rodziny z dziećmi, lepiej zainwestować w mieszkanie co najmniej 2-pokojowe, położone w spokojnej dzielnicy miasta, gdzie znajdują się sklepy, ośrodki zdrowia, place zabaw i szkoły. Warto więc już na etapie planowania inwestycji wiedzieć do kogo ma być skierowany wynajem, by zadbać o duże powodzenie mieszkania i szybki zwrot poniesionych na nieruchomość kosztów.

1 Komentarz


  • Inwestowanie i wynajem to jedna z lepsze co można zrobić ze swoimi pieniędzmi. Trzeba jednak pamiętać, że zmieniamy się wtedy w typowego gospodarza czy landlorda, a to czasami może siadać na psychikę. Inwestowanie swoją drogą, ale pamiętajmy, że w tych mieszkaniach będą żyli ludzie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *