Co to są waluty kryptograficzne? Najbardziej popularne kryptowaluty

Zostaw opinię

Obecnie zarówno doświadczeni inwestorzy, jak i osoby, która z rynkiem inwestycyjnym nie mają nic wspólnego, interesują się najbardziej popularnymi kryptowalutami i śledzą zmiany ich wartości. Dowiedz się, co to są waluty kryptograficzne i jakie z nich cieszą się największym zainteresowaniem.

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty, czyli tak właściwie waluty kryptograficzne, to rozproszony system księgowy, który przechowuje informacje o stanie posiadania w wybranych jednostkach. W praktyce są walutami wirtualnymi, które wyposażone są w swój unikalny kod, uniemożliwiający kopiowanie informacji w nich zawartych.

Co ciekawe, nie istnieje instytucja regulująca rynek kryptowalut. Wszelkie transakcje odbywają się pomiędzy inwestorem i kontrahentem, a o ich wartości początkowej decyduje twórca. Zgodnie z zasadą wolnego rynku, na podaż walut kryptograficznych wpływ mają jego uczestnicy.

podobny artykuł:  Jak wyjść z długów? 4 sposoby na wyjście z kłopotów finansowych

Obrót kryptowalut odbywa się w technologii peer to peer, co oznacza, że nie nie jest sprawowany nad nim nadzór. A więc podsumowując, wszystkie transakcje są wolne od kontroli instytucji finansowych.

Obecnie do najbardziej popularnych kryptowalut należy bitcoin, ethereum, IOTA oraz ripple. Czym się charakteryzują każde z nich?

BitCoin

Świat zainteresował się kryptowalutami, gdy doszło do znaczącego wzrostu wartości bitcoin-a, który został wprowadzony do obiegu w 2009 roku przez twórce kryjącego się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto (co ciekawe, nikt nie wie, kto tak naprawdę stoi za tym systemem księgowym). Ich popularność rośnie również dzięki temu, że ilość bitcoin-ów jest ograniczona do 21 mln i co więcej – wiele firm akceptuje tę kryptowalutę jako środek płatniczy. W ten sposób zapłacisz nawet za… pizzę.

podobny artykuł:  Jak kupować obligacje korporacyjne? Poradnik krok po kroku

Kryptowaluta bitcoin

Ethereum

Największym konkurentem dla bitcoin-a jest ethereum – kryptowaluta, która pojawiła się w 2015 roku, a za jej utworzenie odpowiedzialny jest programista Vitalik Butarin. Umożliwia planowanie inteligentnych transakcji, a jej wartość w przeciągu kilku miesięcy wzrosła o ponad 300%.

IOTA

IOTA to projekt który tak samo jak ethereum, został stworzony w 2015 roku, chociaż tak naprawę wystartował dopiero w 2016 roku. Jego cechy charakterystyczne, zapewniające wziąż rosnącą popularność, to nieskończona skalowalność, brak wydobycia i bloków oraz brak opłat transakcyjnych. Krypotwaluta powstała jako platforma integralności danych pomiędzy urządzeniami przemysłowymi IoT (Internet of Things). Dziś IOTA nazywana jest kryptowalutą trzeciej generacji.

podobny artykuł:  Czy warto inwestować w mieszkania pod wynajem?

Ripple

Autorem projektu kryptowaluty ripple jest firma OpenCoin. Początkowo wytworzono 100 mld tej waluty elektronicznej, jednak OpenCoin planuje dystrybucję kolejnych kryptowalut. Jest to system oparty na technologii blockchain, czyli zdecentralizowanej oraz rozproszonej bazie danych dostępnej w modelu open source.


Przykładów kryptowalutów jest oczywiście o wiele więcej. Popularnością cieszą się Litecoin, NEO, Dash czy Monero. W przypadku większości z nich można zaobserwować znaczący wzrost ich wartości, choć należy liczyć się też z wysokimi stratami. Dlatego lepiej dokładnie zapoznać się z rynkiem kryptowalut, niż inwestować w coś, co po prostu jest teraz modne.

1 Komentarz


  • Jak dla mnie Ethereum wydaje się o wiele ciekawszą opcją od BTC

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *