Co to jest korporacja? Największe światowe korporacje

Zostaw opinię

Czym charakteryzują się korporacje? Co je wyróżnia spośród innych firm? Jakie firmy znajdują się na podium, jeśli chodzi o największe korporacje na świecie?

Korporacja – co to takiego?

Korporacja to organizacja posiadająca osobowość prawną, której istotnym elementem są członkowie. Członkostwo w niej ma charakter trwały i jest uregulowane wewnętrznym prawem. Czym korporacja różni się od zwykłej firmy? Podstawową różnicą jest skala działania i rozbudowana struktura.

Praca w korporacji otwiera przed pracownikami długą ścieżkę rozwoju kariery i daje względnie duże poczucie stabilizacji. Panują w niej jasno określone, sztywne reguły pracy, która przebiega w ściśle kontrolowanych warunkach. Ważnym elementem jest też dbałość o integrację pracowników jako element wpływający korzystnie na samą pracę. Praca w korporacji wiąże się też z pakietem świadczeń socjalnych, premiami targetowymi i szkoleniami.

podobny artykuł:  Jak zrobić przelew z zagranicy do Polski?

Praca w korporacji daje stosunkowo duże wynagrodzenie, ale pracownik nie ma realnego wpływu na rozwój firmy. Korporacja nie wspiera indywidualności, pracownik powinien utożsamiać się z firmą.

Jakie są największe korporacje świata? Przyjrzyjmy się bliżej kilku ze ścisłej czołówki.

Walmart

Na pierwszym miejscu wszelkich zestawień znajduje się Walmart. Założona w 1962 roku sieć supermarketów notuje przychody przekraczające 400 mld USD rocznie. Charakterystyczną cechą sklepów sieci Walmart są niskie ceny produktów, które sprawiają, że to tutaj zaopatrują się ubożsi ludzie.

Walmart działa przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale przejął też brytyjską sieć supermarketów Asda. Swego czasu w planach korporacji było wejście również na polski rynek, ale plany te nie doszły do skutku. Walmart zatrudnia w Stanach 1,4 mln osób, jest jednak przy tym krytykowany za praktyki takie jak wyzysk, zaniżanie płac, ograniczenie ubezpieczeń zdrowotnych i zakaz zakładania związków zawodowych.

podobny artykuł:  Kiedy dojdzie przelew czyli jak długo trwa realizacja przelewu bankowego?

ExxonMobil

Ta spółka paliwowa z siedzibą w Teksasie powstała z połączenia przedsiębiorstw Exxon i Mobil w 1999 roku, jest też powiązana z działającym w Kanadzie Imperial Oil. ExxonMobil jest największym na świecie prywatnym producentem ropy naftowej. Posiada 37 rafinerii rozsianych po 21 krajach, dzięki czemu produkuje w sumie 6,3 mln baryłek dziennie.

Royal Dutch Shell

Charakterystyczne logo z muszlą znają wszyscy, nie tylko zmotoryzowani. Royal Dutch Shell to brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny, którego działalność to wydobywanie gazu ziemnego i ropy naftowej oraz przesył, przetwórstwo, dystrybucja i sprzedaż tych surowców. Początki tej korporacji sięgają 1890 roku. To wtedy Royal Dutch Petroleum zbudował na Sumatrze swoją pierwszą platformę wydobywczą.

3 komentarze


  • Teraz to same korporacje. Jedna firma zjada drugą. Nie wiadomo dla kogo się pracuje… WKrótce świat będzie w rękach nielicznych.

    Odpowiedz

    • Już jest! Włada nami kapitalizm… A korporacje to są właśnie dzieci kapitalizmu.


  • Zapomnieliście o wujku Google, Ikei, MacDonaldzie i setkach innych gigantów. O tych, o których wspominacie, w ogóle nie słyszałam::))

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *